Україна розпочинає нову традицію святкування 8 та 9 травня
Цього року Україна вперше відзначає разом з Європою 8 та 9 травня Дні пам'яті та примирення, відійшовши нарешті від усталеного радянського зразка святкування 9 травня як Дня Перемоги радянської армії на фашизмом.
Новий зміст відзначення Дня пам'яті та примирення і Дня Перемоги над нацизмом у Європі скерований на вшанування ветеранів, які воювали в різних арміях. Нарешті, після довгих років внутрішніх дискусій ми знайшли консенсус щодо розуміння того, що ми один великий народ, який на фоні сьогоднішньої війни з так званим "старшим братом" розуміє, що лише єдність та історична правда дасть нам змогу перемогти окупанта.
Ми тепер не святкуємо, ми Вшановуємо пам'ять тих, хто боровся з нацизмом.
Відтепер, згідно з Указом Президента України «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі і 70-ї річниці завершення Другої світової війни», з метою гідного вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, консолідації суспільства навколо ідеї захисту України, офіційно встановлено в Україні День пам'яті та примирення, який відзначатимуть щороку 8 травня.
В цей день Верховна Рада збереться на урочисте засідання, щоб віддати данину пошани всім, хто боровся з нацизмом. В засіданні візьмуть участь ветерани, які воювали в лавах Червоної армії, національно-визвольного руху, зокрема УПА, арміях країн - членів антигітлерівської коаліції.
Україна зазнала надзвичайних втрат внаслідок війни. Під час бойових дій та в полоні загинуло 3-4 млн військових, підпільників і цивільних, 4-5 млн цивільних загинуло через окупаційний терор та голод у тилу, 5 мільйонів жителів були евакуйовані або примусово вивезені до Росії та Німеччини, частина з яких не повернулася. І тому переосмислення подій Другої світової, руйнування історичних радянських міфів, вшанування пам'яті кожного, хто боровся з нацизмом приносить розуміння необхідності перенесення акценту - відмову від святкування на користь вшанування.
Символом відзначення Дня пам'яті та примирення і Дня перемоги став червоний мак. В українській міфології мак має дуже багато значень. Це символ сонця, волі, гордості, оберегу від нечистої сили, крові. В українських народних піснях та думах мак пов'язаний з війною та військом, він символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.